Çocukluğumuzdan beri yapıştırıcılar hayatımızın en zor zamanlarında vazgeçilmez malzeme olarak yardımımıza geliyor. Kırılmış oyuncakların tamir edilmesi, öğretmen tarafından verilen maket ödevi veya duvarda veya panelde asılmaktan hoşlandığımız fotoğraflar gibi farklı yapıştırıcı tipleri kullanılmıştık. Yapıştırmayı umuyoruz. Oyun sırasında ya da yanlışlıkla kırdığımız heykelcikte bölme ayakkabısı…

Belli bir yaşta olanlarımız, eski gazeteleri kullanarak kağıt torba yapmak için un ve nişastayı seyrelterek bir tür karışım hazırlamışlardır. Günümüzün birçok farklı hammaddeden teknoloji dünyasında, çok özel bir Formula ile farklı yapıştırıcılar üretilebilir. İhtiyaçlara uygun olarak, belirli ürünler sağlayabilen şirketler.

Ayakkabı üreticileri, sadece yapıştırıcıları tedarik etmek için değil, aynı zamanda üretim ortakları gibi işbirliği yapmak için de yapıştırıcı üreticileri ile birlikte çalışmakta, farklı tipte malzemelerde kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiş ürünler talep etmektedir.

YAPIŞTIRICI

Yapıştırıcı, uygulama için malzemenin özelliklerine göre seçilmelidir. Bağlama için bağlanan 2 malzeme olduğunda, yapıştırıcı güç ortaya çıkar. Yapıştırıcılar genellikle belirli uygulamalar için geliştirilmiştir.
Yapıştırıcılar seçerken; dikkat etmeniz gerekenler:

Bağlanacak malzemelerin özellikleri,

Yapışkanın dayanımı ve ömrü

Yapıştırılacak yüzeyin yapısı

Yapıştırıcı uygulama süreci

Yüzey ve yapıştırılacak malzemeler, uygulamaya hazır hale getirmek için uygun bir astar ile temizlenmelidir.

Yapıştırıcı öncelikle yapıştırılacak yüzeylere eşit olarak uygulanmalıdır. Uygun kuruma süresinden sonra yüzeyler birleştirilir ve uygulanır.

DOĞAL VE SENTETİK KAUÇUK BAZLI YAPIŞTIRICILAR

Genel olarak, bu yapıştırıcılar, kauçuğun uygun reçine ve çözücülerle karıştırılmasıyla elde edilir.

Yüksek başlangıç ​​yapışma mukavemeti nedeniyle genellikle tercih edilir.

Tercih edilen solvent bazlı yapıştırıcılar şunlardır:

– Kuruma süresi ayarlanabilir

– Üstün yapışma mukavemeti

– Nemli ortamlara yüksek direnç

POLİÜRETAN YAPIŞTIRICILARI

Uygun polimerler ve çözücüler karıştırılarak elde edilen poliüretan yapıştırıcılar, TPU, kauçuk vb. Malzemelerin en üst düzeyde yapıştırılmasını sağlar.

İçerdiği toksik kimyasallar veya yasaklanmış maddeler olmadığı için çevre dostu malzemelerdir.

Poliüretan yapıştırıcıların en önemli avantajı suya dayanıklı olmasıdır.

Poliüretan yapıştırıcılar geniş bir uygulama alanına sahiptir.

SU BAZLI YAPIŞTIRICILAR

Solvent malzemesi olarak büyük ölçekli su içerir. Suyun buharlaşma hızı çözücüden daha yavaş olduğundan, yapıştırıcı için daha uzun kuruma süresine neden olur.

Kuruma süresini ayarlamak için, bir miktar çözücü veya ikinci ilave bileşen eklenebilir.

Çözücü madde su olduğu için, bu tür yapıştırıcılar nemli ortamlara karşı dayanıklı değildir. Bir süre sonra, gümrüklü bir yer ayrılabilir.